5 ספרים מומלצים למאמנים

השנים האחרונות היו שנים פוריות ללימודי קואצ’ינג, וקואצ’ים משכמם ומעלה כתבו כמה ספרים שכדאי לשים לב אליהם. ספר של לימודי אימון אישי, אמר פאבלו קואלהו, זה כמו להיות מסוגל לשתות קפה מתי שאני רוצה, איפה שאני רוצה עם מישהו שממש “מבין את זה”.

בין הספרים החשובים שיצאו בזמן האחרון נמצאים:

“להגדיר מחדש הצלחה לנשים”

מאת ג’נוארי דונובן. (Redefine Success For Women: A Proven Blueprint To Design A Fulfilling Life – 2023).
המחברת עבדה במשך 20 השנים האחרונות עם אלפי נשים כדי לעזור להן לממש את הערך שלהן באמצעות אימוני חשיבה (Mindset) וכישורי חיים. היא הקימה פרויקטים ופלטפורמה חינוכית מקוונת לנשים בכלל ולאמהות חד הוריות בפרט.
הספר מציג שאלות חשובות, ונותן לנשים שפה לזהות את ה”אויב המשותף”, כך שיחד תוכלנה לנקוט עמדה ולהילחם על הערך הבלתי מותנה שלהן. הוא מציג תוכנית מוכחת לעזור להן לעצב את החיים שהן באמת רוצות. הספר הזה לא רק מחזק אותן, אלא גם מצייד אותן בהלך הרוח ובכישורים הדרושים כדי להשיג הצלחה שנטועה בהגשמה.

“חשיבה אינטליגנטית"

מאת סום באטלה. (Intelligent Thinking: Overcome Thinking Errors, Learn Advanced Techniques to Think Intelligently, Make Smarter Choices, and Become the Best Version of Yourself – 2019)
הספר “חשיבה אינטליגנטית” נועד לכל אחד ולכל מי שמשוכנע לגבי הפוטנציאל הבלתי מוגבל של המוח האנושי, ומחפש באמת ובתמים את הדרכים להפוך לחושב אינטליגנטי.
חשיבה אינטליגנטית הוא מדריך תמציתי עם אסטרטגיות חשיבה יעילות ביותר (אם כי חלקן עשויות להישמע לא אינטואיטיביות) כדי לעזור ללמוד איך לחשוב בצורה חכמה.

בין הדברים שתלמדו ב”חשיבה אינטליגנטית”:

  • כיצד פועל המוח האנושי וכיצד בדיוק עובד תהליך החשיבה בתוך המוח שלנו?
  • איך אילון מאסק הפך את עצמו ממולטי-מיליונר אינטרנט למוביל בתעשיית רקטות החלל עם החשיבה העקרונית הראשונה הזו.
  • איך יכולות החשיבה שלך אינן תלויות ב-IQ, ומה הכי חשוב לפי וורן באפט.
  • סוגים שונים של חשיבה שאנשים עוקבים אחריהם (בדוק איפה אתה מוצא את עצמך)
  • ההטיות הקוגניטיביות הנפוצות ביותר שמכשילות אותך בגלל קבלת החלטות לא הגיוניות,המופעלות על ידי הרגשות שלך.
  • כיצד להיזהר מדפוסי החשיבה שמשווקים משתמשים בהם לרעה כדי למכור לכם יותר ממה שמעולם לא רציתם.
    ועוד.

“אינטליגנציה חיובית”

מאת שירזאד צ’אמין (Positive Intelligence: Why Only 20% of Teams and Individuals Achieve Their True Potential AND HOW YOU CAN ACHIEVE YOURS – 2012).
שירזאד צא’מין חושף כיצד להשיג את הפוטנציאל האמיתי של האדם להצלחה מקצועית והגשמה אישית כאחד. המחקר פורץ הדרך שלו חושף עשרה “מהמחבלים” הנפשיים המוסווים היטב. עם אינטליגנציה חיובית אפשר ללמוד את הסוד כיצד להביס את האויבים הפנימיים האלה. הכלים והטכניקות פורצות הדרך שבספר שוכללו במשך שנים של הדרכת מאות מנכ”לים וצוותים. שירזאד מראה כיצד אפשר לנקוט בצעדים קונקרטיים כדי לשחרר את הכוחות העצומים והבלתי מנוצלים של המוח.

“אפקט הקואצ’ינג”

מאת ביל אקסטרום ושרה ווירט. (The Coaching Effect : What Great Leaders Do to Increase Sales, Enhance Performance, and Sustain Growth – 2019)
אפקט הקואצ’ינג יעזור למנהיגים בכל הרמות להבין את הצורך לאתגר אנשים מחוץ לאזור הנוחות שלהם כדי ליצור ארגון בצמיחה גבוהה. מנהיגים ילמדו כיצד הם יכולים לפתח קשרי אמון, להניע אחריות ולמנף חוויות צמיחה כדי להניע את חברי הצוות שלהם לרמות הגבוהות ביותר של הצלחה.
הספר מתבסס על עשר שנים של חקר פעילויות, התנהגויות וביצועים של מנהיגים בכל המגזרים.

“לעזור לאנשים להשתנות”

מאת ריצ’רד בויאציס, מלווין ל. סמית’ ואלן ואן אוסטן. (Helping People Change: Coaching with Compassion for Lifelong Learning and Growth – 2019)
הספר מציע קורס מזורז במנהיגות אמפתית. בעוד ספרי קואצ’ינג רבים מתמקדים בטכניקות לפתרון בעיות, ספר זה מדגיש שחלק מרכזי בשינוי התנהגות הוא הבנה ופנייה לרגשותיו ונקודות המבט של האחר. הוא נותן טיפים ועצות מעשיות לעזרה לאחרים לצמוח, כמו שאלות שחושפות תשוקות ומאוויים, טיפוח שינוי מתמשך, וזיהוי רגעים ניתנים לאימון.

אז מה הבעיה?

ספרי קואצ’ינג הם פופולריים ונפוצים, אך חלק מהמבקרים טוענים שגם אם העצות והאסטרטגיות המוצגות בספרי הללו הן מאירות עיניים, הן אינן ישימות לכל האנשים ולכל המצבים, כי הכתיבה מפשטת יותר מדי בעיות מורכבות על מנת שתהיה ברורה.
קריאת ספרים היא ללא ספק מומלצת, אך היא כמובן לא יכולה להיות יעילה כמו לימודי קואצ’ינג, שבהם נהנים מהדרכה מקצועית ולימוד אישי. כדי להיות מאמן אישי מקצועי ומיומן אין תחליף ללימוד אישי – קורס מאמנים ב-CTI, שעוזר ללמוד את המקצוע, וגם לעבור תהליך התפתחות עצמי.