שאלות ותשובות

מהו אימון?

אימון הינו תהליך של שותפות שמטרתו לאפשר למתאמן או למתאמנת לצמוח מבחינה אישית ומקצועית. תהליך האימון מייצר מרחב לתחקיר פנימי, לסיעור מוחות, להתגברות על מכשולים, לגיוס משאבים פנימיים, להעצמה, למשוב לבונה ועוד. המאמן נאמן לאג’נדה של המתאמן/ת שלו, אינו מקדם אג’נדה משלו ואינו שיפוטי.

אימון עוזר לאנשים להגשים את עצמם ולשדרג את איכות חייהם, והינו תהליך מבוסס תוצאות. הגדרת היעדים והמדדים להצלחה מתרחשת בתחילת תהליך האימון, כמו גם בנקודות בדיקת ההתקדמות לאורך התהליך.

המפגשים משמשים להגברת המודעות ולהעמקת הלימוד האישי, ובין המפגשים מתחייבים המתאמנים למשימות, לנקודות למחשבה ולפעולות אחרות התומכות בקידום מטרותיהם. הצלחת האימון מבוססת על מחויבות המתאמן/ת.

אימון קו-אקטיבי נחשב לבסיס ולאבן היסוד של עולם האימון. הוא הוותיק ביותר והאפקטיבי ביותר מבין שיטות האימון הקיימות.

מה ההבדל בין אימון לבין טיפול פסיכולוגי?

בדומה לטיפול, אימון נשען על מערכת יחסים מוסכמת בין איש מקצוע (מאמן/מטפל) לבין הלקוח (מטופל/מתאמן). באימון, כמו בטיפול, ההנחה הרווחת היא שהתהליך ייטיב משמעותית עם הלקוח.

ישנם מספר הבדלים בין אימון לטיפול. טיפול כולל אבחון בעיות והצעת הדרכים לטפל בהם. אימון שואל על חלומות וחזון ותומך באדם להגיע אליהם. תהליכים טיפוליים רבים אינם תחומים בזמן (להוציא טיפולים קצרי מועד), בעוד שתהליך האימון מובנה ותחום בזמן.

באופן כללי מציע האימון תהליך המשלב למידה וחקירה מחשבתית ורגשית, בדומה לטיפול, אולם משלים את החקירה עם פעולות ומשימות שהלקוח מתחייב אליהם ומדווח עליהם למאמן.

מכך, בעוד שטיפול מתמקד רק בהוויה, האימון כולל גם היבט הווייתי וגם פרקטי, כאשר הלקוח מגדיר יעדים מדידים בתחילת ולאורך התהליך. בנוסף, לעתים קרובות הטיפול מתמקד בעבר, בעוד שאימון תמיד מתמקד בהווה ובעתיד – ומעלה את העבר רק כשהדבר משמש את התקדמות הלקוח.

האם תחום האימון מוסדר בישראל ובעולם? האם קיימת רגולציה בתחום?

לשכת המאמנים בישראל הינו גוף העושה מאמצים ניכרים להסדרת מקצוע האימון בישראל. כיום, על מנת להיחשב למאמן מוסמך על ידי הלשכה, על המאמן ללמוד אימון באחת המסגרות המוכרות על ידיה, ולעבור מבחני הסמכה בבית ספר מוכר בישראל.

בעולם, הגוף הגדול ביותר המסמיך מאמנים נקרא ה-International Coach Federation, או בקצרה ה-ICF. מטרתו של ה-ICF הינו לקדם את האיכות, תו התקן וההתפתחות של ענף האימון ברחבי העולם. ה-ICF קיים כבר שנים רבות, ומסמיך בתי ספר לאימון ומאמנים מתחילים ומתקדמים בדרגות הסמכה שונות.

בית ספר לאימון  CTI ישראל, לדוגמא, עומד בדרישות הגבוהות ומוכר הן על ידי לשכת המאמנים בישראל והן על ידי לשכת המאמנים העולמית.

האם תחום האימון מתאים לי?

שאלה מצוינת. ראשית, שאלו את עצמכם את השאלה הבאה: מדוע אתם רוצים להיות מאמנים? אם התשובה היא שאתם רוצים לעזור לאנשים להגשים את עצמם ולסייע להם להתמודד עם צמתים מרכזיים בחייהם – אזי שמדובר באינדיקציה שתחום האימון מתאים לכם.

שאלו את עצמכם: האם אתם אוהבים להקשיב לאנשים אחרים? האם אתם מזדהים עם מה שאנשים אחרים מרגישים? האם אתם רואים את עצמכם מלווים אדם לאורך תהליך אישי ואינטימי שלעתים מבקש אתכם לשקף אמת לא נוחה למען המתאמנים שלכם? האם תרצו להעצים אחרים ולהחזיק אותם מחויבים להתקדמות ולשינוי אותו הם ביקשו לעשות? אלו שאלות חשובות – והתשובות יהוו סמן למידת התאמתכם האישית למקצוע.

הדבר החשוב ביותר שעליכם לזכור הוא שכמאמן/נת, יש לכם יכולת עצומה לעזור לאנשים לחולל את השינוי שהם מבקשים. You make a difference. האם זה מדבר אליכם? זו שאלת מיליון הדולר, ורק אתם יכולים לענות עליה.

האם ישנן סוגים שונים של שיטות אימון?

בהחלט. ישנן מספר גישות מובילות, הנשענות כולן על העקרונות המשותפים של מקצוע האימון. CTI למשל, נשען על מתודה מוכחת המכונה אימון קו-אקטיבי. המתודה הקו-אקטיבית הינה הוותיקה בעולם ומהווה בסיס פרקטי ורלוונטי להתמחויות רבות בעולם האימון.

מאז שהחלה את דרכה בארה”ב לפני יותר מעשרים שנה, התרחבה הגישה הקו-אקטיבית למעל ל-25 מדינות. בנוסף, המודל הקו אקטיבי של CTI קיבל הכרה על ידי מכון האימון IOC בבית החולים מקליין, העובד בשותפות עם בית הספר לרפואה של הרווארד. בנוסף לשיטת האימון של CTI, ישנן כמובן  אסכולות אימון לגיטימיות נוספות, הנשענות על מתודות שונות בתכלית.

מה ההבדל בין CTI ישראל לבין בתי ספר אחרים לאימון בארץ?

CTI ישראל מלמד אימון בשיטה ייחודית. כל קורס מונחה על ידי שני מנחים בו-זמנית ומהווה תהליך חווייתי של אימון וצמיחה עבור המשתתפים. המנחים למדו כשנתיים ועברו מבחנים קפדניים על ידי המטה בארה”ב, כאשר כל אחד מהם מביא עמו סגנון אימון שונה.

בכל קורס מתקיים צירוף מנחים שונה, מה שמאפשר למשתתפים להיחשף, להתחבר וללמוד סגנונות אישיים שונים של מימוש שיטת האימון הקו-אקטיבית. הקורסים מלווים בחוברות ובספר והכלים ברורים ומוכחים.

חוויית המשתתף מורכבת מצמיחה אישית מרגשת, משייכות לקבוצה ומאינספור אפשרויות של תרגול אימון עם אחרים. לאחר סיום המסלול הבסיסי של CTI וקבלת תעודת המאמן, רבים מבוגרינו התמקדו בתחום אימון ספציפי שקרוב לליבם ועשו חיל.

ישנם מספר בתי ספר נוספים בישראל המציעים לימודי אימון ברמה גבוהה. אך CTI ישראל הינו בית הספר לאימון היחידי בישראל המעניק תעודת אימון קו-אקטיבית ומוסמך לייצג את CTI העולמי – בית הספר הגדול והמוכר בעולם לאימון.

אנו גאים בקהילת הבוגרים התוססת שלנו, הכוללת מאמנים בכירים רבים, ובקורסים מרוכזים (שלושה ימים לקורס) וחווייתיים המועברים בגובה העיניים על ידי שני מנחים במקביל. אנחנו מאמינים בייחודיות שלנו ובערך המוסף שאנו מעניקים למאמני העתיד.

מה זהקואקטיבי”?

קו-אקטיבי הינו המודל האימוני של CTI העולמי, ועליו מושתת תהליך האימון מבית CTI. הביטוי “קו-אקטיבי” מורכב משני חלקים. ה-“קו” (CO) מייצג הכלה, יחסים, חיבור, קשר, אינטימיות ושיתוף פעולה. לפיכך, ה”קו” של המאמן הקו-אקטיבי הוא סקרן, קשוב, מזהה ניואנסים, מאפשר מרחב לאחרים, אינטואיטיבי, מטפח ומזין.

ה-“אקטיב” (ACTIVE) שבביטוי מסמל פעולה, כיוון, ומימוש. לפיכך ה-“אקטיבי” של המאמן הקו-אקטיבי מייצג אומץ, בהירות ונחישות, לקיחת פיקוד והשגת יעדים. הקסם המתרחש בתהליך לימוד הגישה הקו-אקטיבית, מקורו בשילוב בין ה”קו” ל”אקטיב”, כלומר בין ההכלה לפעולה.

בנוסף, האלמנט הקו-אקטיבי בא לידי ביטוי במערכת היחסים הדדית והמעצימה בין המאמן למתאמן, המספקת לשניהם משמעות רבה.

במידה ואתם מעוניינים במידע נוסף, אנו ממליצים על הספר “אימון קו-אקטיבי”, שנכתב במקור באנגלית על ידי המייסדים של CTI ופיל סנדל, ותורגם ונערך מדעית ע”י ד”ר ענת טרייסטר-גורן, הבעלים של CTI ישראל. ספר זה השפיע רבות על מאמנים בארץ ובעולם, ונמצא בראש רשימת ספרי הלימוד בישראל בכל בתי הספר בתחום האימון. לקריאה נוספת על ספר האימון הקו-אקטיבי, לחצו כאן.

האם אני צריך ללמוד את מקצוע האימון על מנת להתחיל לעבוד בו?

חד משמעית כן. אימון הינו מקצוע מכובד ומוכר, הנשען על עקרונות ברורים. מומלץ ללמוד את מקצוע האימון במסגרת המוכרת ע”י לשכת המאמנים בישראל ולשכת המאמנים הבינלאומית (ICF). אדם המכריז על עצמו כמאמן מקצועי, חייב להחזיק בתעודת מאמן המוכרת על ידי איגוד כלשהו.

 

האם ניתן להתפרנס מאימון?

בהחלט כן. מאמנים רבים מתפרנסים היטב מאימון, הן כמאמנים אישיים ועסקיים במסגרת עסק פרטי, והן כשכירים בחברות אימון שונות. יותר ויותר אנשים פונים לאימון במטרה להגדיר ערכים, לסמן מטרות אישיות ולבנות מתווה להגשמתן – ולמאמנים איכותיים יש ביקוש עצום.