ספר האימון הקו-אקטיבי

המודל הקו-אקטיבי הינו אחד מהמודלים הראשונים שנוצרו בעולם בתחום האימון, והשפעתו כמו גם עקרונותיו, מהווים בסיס הכרחי לתורת האימון הבינלאומית.

מקומו של "ספר האימון הקו-אקטיבי" בהיכל הכבוד של דוקטרינת האימון העולמית כבר מובטח, כאשר אין כמעט מאמן או מאמנת שלא קראו אותו או לפחות שמעו עליו. מאז תרגומו לעברית ב- 2006 ביוזמתה של ד"ר ענת טרייסטר גורן שהאמינה שחייבת להתפתח שפה קו אקטיבית בעברית, היכה הספר גלים גם בקהילת האימון בישראל. מהו סודו של הספר, ומדוע כל כך חשוב להכיר אותו?

ספר אימון אישי

כשמדברים על מודלים אימונים, שמור למודל הקו-אקטיבי מקום מכובד ביותר. המודל הקו-אקטיבי הינו אחד מן המודלים הראשונים שפותחו במיוחד לתחום האימון. מאז שפותח, השפיע המודל על עולם האימון הבינלאומי ועל דוקטרינת האימון באופן משמעותי.

מאמנים רבים נחשפים לראשונה לאימון קו-אקטיבי דרך "ספר האימון הקו-אקטיבי" – אחד הספרים הפופולריים ביותר שנכתבו על מקצוע האימון מאז ומעולם. הספר נכתב ב-1998 על ידי המאמנים לורה ויתוורת', הנרי קימסי-האוס ופיל סנדהאל, כאשר שני הראשונים הינם ממייסדי המכון להכשרת מאמנים (CTI) – בית הספר לאימון המוכר בעולם.

מטרת המחברים הייתה להגביר את המודעות לאימון קו-אקטיבי בקרב קהל צרכני האימון, הספר "אימון קו אקטיבי" מעולם לא היווה תחליף לרכישת התורה הקו אקטיבית, זה אינו ספר הדרכה אלא ספר המציג את המסגרת התאורטית של השיטה.
שיטת הלימוד של האימון הקו אקטיבי פותחה במשך שנים ארוכות ועליה אף זכויות יוצרים חמורות. כל דקה מתוכננת בקפידה

והעלילה מתפתחת כפיתוח אישי ופיתוח יכולת אימון מקצועית במקביל. במסגרת אימונית מבנה מוקפד שחוזר על עצמו בכל 20 הארצות בו נלמדת השיטה. המנחים עוברים שנתיים של הכשרה ומבחני סוף. ההנחיה תמיד נעשית בשניים בו זמנית ומדגימה את מהות האימון על עקרונותיו השונים.

ספר האימון הקו-אקטיבי בעברית

"ספר האימון הקו-אקטיבי" יצא לאור בעברית בשנת 2006 (הוצאת דניאלה די-נור), כאשר על היזמות, הייעוץ והעריכה המדעית

כוחו של האימון

מופקדת ד"ר ענת טרייסטר-גורן, מאמנת קו-אקטיבית מוסמכת והבעלים של CTI ישראל כיום. ד"ר טרייסטר-גורן התאימה את הספר לתרבות הישראלית מבחינת השפה האימונית. בישראל כמו בעולם, "ספר האימון הקו-אקטיבי" מהווה מעין מבוא בלתי רשמי לדוקטרינת האימון, כאשר מאמנים רבים – ותיקים ומתחילים כאחד – קוראים בו ולומדים ממנו על מהות האימון.

מה מתאר ומבאר ספר האימון הקו-אקטיבי?

● יסודות האימון-הקו-אקטיבי. פרק זה מתאר את דגם האימון הקו-אקטיבי, המבוסס על הברית בין המאמן למתאמן והשותפות ביניהם. באימון קו-אקטיבי, הדגש אינו על המאמן כבעל ידע, אלא על יחסי האימון שיכולים להוביל ללמידה משותפת ולפריצת דרך אצל המתאמן.

● מתאר את תחילת תהליך האימון (שלב ההיכרות): הגדרת סביבת האימון, חיסיון, יצירת אמון,
כנות וגילוי לב, עיצוב העתיד, תוצאות ויעדים רצויים מבחינת המתאמן, מתן כלים למתאמן ועוד. 

● מסביר את מיומנויות האימון הקו-אקטיבי: הקשבה, אינטואיציה, סקרנות, פעולה/למידה וניהול עצמי.

● יישום האג'נדה של המתאמן במסגרת האימון הקו-אקטיבי: הגשמה עצמית, איזון ובחירת פרספקטיבה מודעת ומהדהדת, עיבוד מנעד רגשות שונים, תהליכים שונים ועוד.

● פרטים המעשיים המשפיעים על תהליך האימון: מסגרת הזמן, תקשורת בגובה העיניים, שגרה וטעינה מחדש, ההבדל בין לומר ולדרוש, לוחות זמנים, מפגשים קבועים, תכניות עבודה, סגנונות אימון ועוד.

● מסתיים בהצגת ערכת הכלים של המאמן – החל מטופסי היכרות והסכם האימון ועד לרשימות ולתרגילים שונים.

השפעת הספר

השפעתו של "ספר האימון הקו-אקטיבי" על עולם האימון בעולם ובישראל הייתה ועודנה עצומה.
ניתן לכמת את ההשפעה במספר רבדים עיקריים:המודל הקו-אקטיבי

● הספר היווה עבור אלפי אנשים ששקלו לפנות לקריירה בתחום האימון צוהר למקצוע ולתהליך העבודה מול המתאמן. כתוצאה מקריאה בספר, קוראים רבים נרשמו ללימודי אימון בבתי הספר של CTI ברחבי העולם (וגם בישראל), והפכו לאנשי מקצוע משפיעים.

● הצלחת הספר סייעה למודל הקו-אקטיבי לקבל את ההכרה המגיעה לו, כאחד מהמודלים המוכחים והאפקטיביים ביותר שיש לדוקטרינת האימון להציע.

● בעזרת שפה פשוטה "בגובה העיניים", הנגישו מחברי הספר את תהליך האימון לדורות של קוראים וקוראות סקרנים – כולל אנשים שלא התעניינו באימון לפני כן.

כיצד ניתן לתרגם את הקריאה בספר למעשים פרקטיים?

מאמנים קו-אקטיביים

"ספר האימון הקו-אקטיבי" מציע לקוראים – למאמנים, מתאמנים ומאמנים בפוטנציה – מילון מונחים עדכני בתחום האימון האישי והעסקי. הספר כולל כלי לימוד עיוניים ומעשיים מבית מדרשו של CTI, בית הספר לאימון המוכר בעולם.

רוצים ללמוד אימון? הספר מספק הצצה מרתקת – אך ההכשרה עצמה מתבצעת בקורס של CTI

ספר האימון הקו- אקטיבי מלווה נאמנה את תלמידי CTI ישראל.

מאמנים קו-אקטיביים רבים מכירים כמעט כל פסקה בספר האימון הקו-אקטיבי, אך על מנת להפוך למאמן קו-אקטיבי אין צורך לקרוא את הספר. לעומת זאת, יש צורך בהכשרה הייחודית של CTI.

מדברי העורכת לעברית, ד"ר ענת טרייסטר-גורן, מאמנת קו-אקטיבית מוסמכת:

קיבלתי על עצמי להיות העורכת המקצועית של הספר אימון קו-אקטיבי ולהתאימו לשפה העברית ולתרבות הישראלית שכן, מבחינות רבות הספר הזה הוא המסד ליצירת תו התקן של האימון בישראל, ומכאן חשיבותו הרבה.

המהדורה העברית של ספר האימון הקו-אקטיבי היא פרי עבודתם של אנשי ההוצאה לאור שבראשה עומדת דניאלה די-נור, אשר אפשרו להעביר את "השפה האימונית" האנגלית ל"שפה אימונית" עברית, כך שתתאים הן מבחינה לשונית והן מבחינה תרבותית לחיים האישיים והעסקיים בישראל. לראשונה ימצא כאן הקורא – המאמן או המתאמן – מילון מונחים ישראלי בן זמננו בתחום האימון האישי או העסקי. הספר משלב בתוכו לימוד עיוני וכלי עבודה מעשיים, אך הוא לא משמש תחליף ללימוד בפועל בהדרכת מאמן בכיר.

הספר נכתב במקורו על ידי אנשי מקצוע מהמעלה הראשונה שנמנים עם מייסדי ענף ה-coaching בעולם והוא פורס את שיטת האימון הקו-אקטיבי על שלביה השונים.

 

מן העיתונות על הספר:

כתבה מהארץ

כתבה מגלובס

רוצים מידע נוסף על "ספר האימון הקו-אקטיבי"? מעוניינים לשמוע על לימודי אימון ב-CTI ישראל? פנו עוד היום ל-CTI ישראל בטלפון 03-6911344 או בדוא"ל cti@lead-global.com